Haber

Kazakistan’da Türkiye’deki depremzedeler için toplanan yardım 2,8 milyon doları aştı

Kazakistan’da açılan deprem yardım hesabında bugüne kadar toplanan 2 milyon 849 bin 836 dolar AFAD’ın resmi hesabına aktarıldı.

Türkiye’nin Astana Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Kazakistan’daki deprem yardım hesabında son 3 günde toplanan 1 milyon 28 bin 706 ABD doları AFAD’ın resmi hesabına aktarılmıştır. 2 milyon 849 bin 836 ABD doları oldu.Teşekkürler.” ifadeler kullanılmıştır.

Kazak vatandaşlarının tedarik ettiği 28 jeneratörün Türk Hava Yolları ile Türkiye’ye gönderildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Yalnızca Astana’dan toplam 8 ton yardım malzemesi sevk edildi.” ifadesi yer aldı.

Türkiye’ye yardım seferberliği Kazakistan genelinde devam ediyor

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen iki büyük şokla sarsılan Türkiye’nin tek kalbi Kazakistan’da yardım seferberliği ülke genelinde devam ediyor.

Kazak halkı, Türkiye’deki depremzedeler için 115 ton insani yardım topladı. Bu yardımların 75 tonu depremden etkilenen bölgelere ulaştırıldı.

– Yurt yardımı

Kazakistan’dan gönüllüler de Türkiye’nin depremden etkilenen bölgelerine 100’den fazla klasik çadır evi olan “yurtlar” gönderiyor.

Kazak gazeteci Nurbek Bekbau, toplanan bağışlarla satın aldıkları yurtların Türkiye’ye ulaştığını ve Kahramanmaraş’ta kurulmaya başladığını duyurdu. Bekbau, yurtların kurulması için Kazakistan’dan 12 kişilik uzman ekibin geldiğini de söyledi.

Orta Asya’nın keçi yününden yapılan klasik çadır evleri olan “yurtlar”, göçebelerin yaşam koşullarına uygun olarak tasarlanmış, soğuk havalarda sıcak bir ortam ve serin bir ortam sağlayan özellikleri sayesinde günümüzde de kullanılmaktadır. sıcak havalarda ortam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu