Yaşam

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Sürelerini Uzatmak İçin Kolları Sıvadı: Yaz Tatili Kısaltılacak!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni bir yönetmelik hazırladığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre hükümet Okul süresini uzatmak için Kollarını sıvadı. Mevcut yönetmelik kapsamında 180 olan eğitim ve öğretim iş günlerinin artırılması planlanıyor. Bu çalışma hayata geçirildiği takdirde milyonlarca öğrenci bundan sonra daha az tatil alacak.

Düzenlemenin detayları henüz netleşmese de iddialar eğitim-öğretim çalışma gününün 200’e çıkarılacak karşı. Böylece öğrenciler artık daha fazla eğitim alacak. Bu apaçık; Birkaç yıldır uygulanan ara tatil uygulaması da hayata geçiriliyor. devam edecek.

11 hafta olan yaz tatili süresi biraz daha kısa olabilir

Öğrenciler, mevcut mevzuat kapsamında 11 haftalık Yaz tatili yapıyorlar. Bu sürenin çok uzun olduğunu düşünen hükümet, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi daha kısa süreli yaz tatiline geçmek için kolları sıvadı. Merak edenler için açıklayalım: Güney Kore, Japonya, Hollanda, Singapur ve İngiltere’de 6 hafta Almanya’da yaz tatilleri 6,5 haftaya kadardır. Bu dönem Türkiye’deki sistemin yarısı demektir.

Şunun altını bir kez daha çizelim ki Milli Eğitim Bakanlığı şu anda nihai bir karar vermedi . Ancak gelen bilgiler bu konuyla ilgili bir çalışma yürütüldüğünü gösteriyor. Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülecek resmi açıklamaeğitim-öğretim iş gününde nasıl bir değişim olacağını anlamamızı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu